ATHLETICS: Currah and Bryce take double gold

Witney’s Matthew Lock who was third in the under 17 400m hurdles in 1min 12.46secs at Horspath

Witney’s Matthew Lock who was third in the under 17 400m hurdles in 1min 12.46secs at Horspath

First published in Sport
Last updated

Witney Road Runners’ James Currah and Matthew Bryce were double gold medallists in the Oxfordshire Track & Field Championships at Horspath Road.

Middle-distance runner Currah triumphed in the under 20 mens’ 800m and 1,500m in times of 2mins 2.67secs and 4.29.94 respectively.

Bryce’s wins came in the under 15 boys’ shot put and javelin with distances of 10.12m and 35.54m.

Anya Conlon was the club’s other county champion, taking the under 17 girls’ high jump in 1.40m.

Enfield & Haringey’s Alex Jones, who lives in Witney, was also a double winner.

Jones, who has now bagged county medals at junior and senior level, took the senior men’s 800m in 1.58.40 and added the 1,500m in 4.10.65.

Harry Earl (Border Harriers), from Woodstock, dipped under nine minutes to win the senior men’s 3,000m in 8.59.90 ahead of Woodstock Harriers’ James Bolton (9.13.62).

Witney Runners’ Ollie Stacey secured podium spots in the under 15 boys’ 100m, 80m hurdles and long jump.

Olivia Westbrook bagged silver in the under 13 girls’ 200m and bronze in the javelin, while their clubmate Matthew Lock came third in the under 17 boys’ 400m hurdles and shot put.

Husband and wife Fraser and Sally Howard (Witney Road Runners) were second in their respective senior 1,500m races.

Elsewhere, Steve Naylor finished 30th in a strong Bupa London 10,000 field.

The 35-year-old Bedford & County athlete, from Cass-ington, completed the 10km course in a time of 31mins 29secs.

RESULTS ROUND UP (senior men unless stated) OXFORDSHIRE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS MEDALLISTS MEN 100m – Under 15: 3 O Stacey (Wit) 13.11.

800m – Senior: A Jones (Enfield & Haringey) 1.58.40. Under 20: 1 J Currah (Wit) 2.02.67.

1,500m – Senior: 1 A Jones (Enfield & Haringey) 4.10.65, 2 F Howard (Wit) 4.53.34. Under 20: 1 J Currah (Wit) 4.29.94.

3,000m - Senior: 1 H Earl (Border Harriers) 8.59.10, 2 J Bolton (Wds) 9.13.62.

80mH – Under 15: 2 O Stacey (Wit) 13.04.

400mH – Under 17: 3 M Lock (Wit) 72.46.

Long Jump – Under 15: 2 O Stacey (Wit) 5.07, 3 M Bryce (Wit) 4.99.

Shot – Under 17: 3 M Lock (Wit) 7.81. Under 15: 1 M Bryce (Wit) 10.12, 3 O Tanner (Wit) 4.99.

Javelin – Under 15: 1 M Bryce (Wit) 35.54.

LADIES 200m – Under 13: 2 O Westbrook (Wit) 32.05.

1,500m – Senior: 2 S Howard (Wit) 5.39.58.

High Jump – Under 17: 1 A Conlon (Wit) 1.40.

Javelin – Under 13: 3 O Westbrook (Wit) 15.46.

WALLINGFORD THAMES RUN 10K Witney RR: W Downey (SM) 48.18 TEWKESBURY HALF MARATHON Eynsham RR: L Hillsdon 1.34.06 pb.

OXFORD PARKRUN Witney RR: J Evans (V40) 22.24.

ABINGDON PARKRUN Witney RR: W Downey 22.07 HUNTINGDON PARKRUN Witney RR: S Le Good 19.26.

Send us your news, pictures and videos

Most read stories

Local Info

Enter your postcode, town or place name

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree