WOODSTOCK Harrier Jessica Webb won her first Oxford Mail Cross Country League senior ladies title after snow and ice forced the final round to be cancelled.
Following last week’s inclement weather, organisers felt it would not be possible to run the event at Farmoor in a “safe and timely manner”.
The league’s manager Dene Stringfellow said safety for participants, volunteers and the set up crew had to be the priority.
This has led to the final standings being determined from the first four rounds.
Radley’s Emma Huepfl and Eynsham’s Katherine Bates topped the vet 45 and 55 categories respectively.
Oxford City’s Isabelle Martin (U11), Abingdon’s Mieke Bedlington (U15) and Radley’s Rachel Burton (U17) were also victorious.
In the men’s event, City trio Tegid Jones, John Atyeo and Brian Green landed the vet 40, 50 and 60 titles respectively.
Abingdon’s Jack Shayler won the under 20 honour, with Banbury’s Skip Snelson the under 17 prize.
City’s Henry Channon clinched under 13 gold, with Witney’s Oscar Oweka finishing top in the under 11 competition.
An awards presentation will be scheduled for a later date.
FINAL STANDINGS
INDIVIDUAL STANDINGS
MEN
Overall: 1 A Muir (New) 6pts. Senior: 1 A Muir (New) 6, 2 S Fisher (Oxf) 9, 3 S Martinez Gonza (Swh) 15. Vet 40: 1 T Jones (Oxf) 16, 2 D Lewis (Eyn) 23, 3 J Bolton (Wds) 27. Vet 50: 1 J Atyeo (Oxf) 71, 2 R Storey (Eyn) 95, 3 K Lowies (Hed) 156. Vet 60: 1 B Green (Oxf) 256, 2 R Kerr (Alc) 452, 3 G Le Good (Wit) 520. Under 20: 1 J Shayler (Abn) 9, 2 A Miell-Ingram (Rad) 12, 3 E Cugnet (Rad) 86. Under 17: 1 M Sockett (Swh) 8, 2 O Knox (Ban) 12, 3 R Trotter (Ban) 15. Under 15: 1 S Snelson (Ban) 9, 2 M Nicolle (Bic) 16, 3 B Davies (Oxf) 19. Under 13: 1 H Channon (Oxf) 3, 2 Q Miell-Ingram (Rad) 6, 3 J James (Rad) 10. Under 11: 1 O Oweka (Wit) 3, 2 T Cole (Rad) 8, 3 O Roberts (Rad) 10. Under 9: 1 R Wilson (Rad) 3, 2 A Garry (Oxf) 7, 3 E Robertson (New) 10.
WOMEN
Overall: 1 I Fry (New) 3. Senior: 1 J Webb (Wds) 10, 2 H Hale (Eyn) 16, 3 E Haley (Rad) 19. Vet 35: 1 J Franklin (New) 5, 2 L McAllister (Eyn) 24, 3 M Cook (New) 30. Vet 45: 1 E Huepfl (Rad) 29, 2 S Usher (Alc) 74, 3 S Francis (Tkt) 77. Vet 55: 1 K Bates (Eyn) 135, 2 G Hueter (Oxf) 200, 3 S Fowler (New) 240. Under 20: 1 I Fry (New) 3, 2 E Faulkner (Tkt) 19, 3 C Ridewood (Abn) 45. Under 17: 1 R Burton (Rad) 5, 2 J Garry (Oxf) 16, 3 C Halfhead (Abn) 24. Under 15: 1 M Bedlington (Abn) 9, 2 L Robertson (New) 13, 3 R Oram (Swh) 25. Under 13: 1 K Dee (Hig) 3, 2 O Martin (Oxf) 5, 3 C De Jonge (Oxf) 9. Under 11: 1 I Martin (Oxf) 3, 2 I Haines-Gray (Oxf) 6, 3 K Fraser (Tkt) 9. Under 9: 1 E Ramsay (Oxf) 24, 2 M Powell (Abn) 44, 3 M Snelson 45.
TEAM STANDINGS
MEN
Senior – Div 1: 1 Newbury A 636pts, 2 Abingdon A 897, 3 Oxford City A 1,181. Div 2: 1 Woodstock A 1,712, 2 Newbury B 1,860, 3 White Horse A 1,965. Div 3: 1 Didcot A 3,274, 2 Radley A 3,444, 3 Newbury C 3,493. Under 15/17: 1 Banbury A 77, 2 Swindon A 108, 3 Radley A 153. Under 13: 1 Oxford City A 43, 2 Radley A 47, 3 Swindon A 162.
WOMEN
Senior – Div 1: 1 Newbury A 36, 2 Newbury B 306, 3 Oxford City A 352. Div 2: Eynsham A 255, 2 Radley A 360, 3 Woodstock A 390. Div 3: 1 White Horse A 241, 2 Didcot A 429, 3 Headington B 723. Under 15/17: 1 Abingdon A 78, 2 Oxford City A 150, 3 Team Kennet A 179. Under 13: 1 Newbury A 113, 2 Highworth A 141, 3 Oxford City A 146.
OTHER RESULTS
BIG HALF
Abingdon AC: 7822 F Cobb (SL) 2.16.42.
Witney RR: 629 F Snare (SL) 1.27.09.
CYPRUS HALF-MARATHON
Abingdon AC: 556 M Hamilton (LV50) 2.32.05, 557 J Styles (V50) 2.32.05.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here