RESULTS July 25

First published in Results

THE OXFORD TIMES CHERWELL LEAGUE

Division 1

Bicester & NO 180-8 (D Bradshaw 46, I Bryan 42, S Miller 5-56), Shipton 115 (P Jeacock 38).

Buckingham Town 235-7 dec (50 ovs, G Judd 62, L Tomlinson 50, D Harris 42no, B Hatwell 42, S Hart 4-59), Banbury XX 171-9 (M Haupt 40, A Goodway 34, J Gear 4-39).

Oxford Downs 173 (T Crouch 46, T Sutton 44, C Thompson 5-43), Cumnor 175-3 (J Neilson 63, A Cook 44).

Dinton 188 (L Marland 65, A Mould 41, A Smith 30, G Mohammed 5-42, G Simpson 4-40), Bletchley Town 136 (J Ward 32, E Packard 32, M Morgan 4-40, T Brooker 3-24).

Oxford 2nd 97 (A Gibbins 3-30), Horspath 100-6 (R Eason 33, W Mehmood 3-27).

Division 2

Great & Little Tew 236-5 dec (51 ovs, A Smith 68no, P Catling 49ret, L Brock 35), Abingdon Vale 157 (M Cook 42, A Smith 3-33).

Long Marston 146 (M Lyons 55, C Board 5-22, S Beck 4-22), Banbury 2nd 148-5 (L Sabin 48, J Cooke 31, P Toovey 4-65).

Bourton Vale 180-8 (A Farteh 48no, P Lazenbury 42, J Harris 3-19), Challow & Childrey 183-4 (N Meadows 89, B Jones 37no, P Lazenbury 3-57).

Hanborough 183 (G Mathews 103, G Pearson 5-42, R Murrey 4-28), Sandford St Martin 184-4 (P Tanner 48no).

Tiddington 235-6 (R Krynauw 90no, W Goodman 70, W Cooper 33, M Strong 3-48), Oxford & Bletch N 203-7 (T Rattigan 57, M Strong 43no, I Mead 32, D Leadbitter 31).

Division 3

Kingston Bagpuize 115 (D Pearce 37, C Spooner 6-27), Bledlow Village 119-2 (M Bolton 57no, C Downes 45).

Dinton 2nd 255-7 dec (48 ovs, R Bigga 57, F Ali 35, N Brooks 33, R Scott 30, M Murfett 3-53), Oxford 3rd 103 (J Mohammed 30, R Scott 5-26).

Twyford 355-1 dec (42 ovs, H Shallow 177no, T Nadeem 106no, H Colver 51), Bledlow Ridge 225-4 (D Wells 77, S Bird 67).

Buckingham Town 2nd 141 (C Cater 46, P Lefort 5-32), Witney Mills 145-8 (R Morgan 48, H Martin 4-52).

Wolverton 91 (S Potter 35, L Selfe 5-22, A Priestly 4-40), Leighton Buzzard 94-2.

Division 4

Kimble 124 (M Needham 7-35), Aston Rowant 2nd 127-8 (T Needham 46no, M Needham 31).

Banbury XX 2nd 142 (P Densham 81, A Ahmed 36, S Tubb 9-21), Great Brickhill 146-1 (A Aris 80, C Jones 43no).

Cumnor 2nd 216-6 (P Burt 68no, T Hook 3-36), Oxford Downs 2nd 219-6 (T Newell 70no, I Caunce 48, S Roberts 31, J Easterbrook 4-99).

Shipton 2nd 203-5 (J Senior 63no, S Dickens 31no, L Brooker 3-67), Princes Risborough 192-7 (A Peattie 42no, A Morton 41, D Brooker 32, J Barret 3-7, S Carvey 3-69).

Stokenchurch 245-5 (J Brown 52, P Maddock 47, C Prime 40no, A Latif 38, S Read 38no), Cropredy 237 (E Somerton 56, G Barrett 41, J Coleman 33, J Glazier 32, S Read 3-39, R Gurton 3-80).

Division 5

Bicester & NO 2nd 225-8 (N Moorman 65, P Allen 46no, C Heron 40, R Simpson 35no, D Bird 4-46), Bledlow Ridge 2nd 135 (M Ashby 33, R Simpson 5-45, K Talsania 3-28).

Banbury 3rd 161 (J Briggs 52, D Weston 5-43, N Babington 4-24), Chearsley 163-4 (N Davies 57, N Grimsdell 39).

Abingdon Vale 2nd 193-6 (C Butcher 77no, L Mitchell 37no), Great & Little Tew 2nd 194-8 (T Maxwell 55, R Newman 5-71).

Leighton Buzzard 2nd 215-9 (R Dar 57, R Raine 36, M Konschel 4-82), Challow & Childrey 2nd 112 (R Dar 5-35).

Oxford & Bletch Non 2nd 190 (C Day 48, P Mukerjee 43, A Benson 36), Wallingford 193-2 (M Bowman 68, D Grist 52no, L Ainsworth 48).

Division 6

Bourton Vale 2nd 196 (T Arkell 79, W Fayaz 4-72, G Dickinson 4-78), Wolverton 2nd 199-3 (R Ford 114no).

Brackley 172 (L Haughton 43, K Cartwright 30no, J Morrison 5-41), Didcot 173-3 (V Perera 77no, S Burningham 33).

Tiddington 2nd 215 (A Mackie 50, N Smith 38, M Meredith 7-49), Horspath 2nd 183-7 (G Plested 55, S Green 37, S Hollingshead 4-68, N Smith 3-41).

Oxford 4th 165 (T Smith 71, J Alderson 44, J Horn 3-20), Long Marston 2nd 109 (A Busby 3-25, M Rashid 3-29).

Sandford St Martin 2nd 154-9 (P Watts 33, R Murray 4-30), Thame 2nd 156-7 (D Brooks 49no, G Porter 34no, M Thompson 3-37).

Division 7

Bletchley 2nd 176-5 (S Yogeswaren 51, T Brooks 42, J Ramanadanpulle 31), Bicester & NO 3rd 153-9 (A Hatton 52, G White 31, B Shepherd 4-42).

Hanborough 2nd 94, Cumnor 3rd 95-3 (R Rouse 58no).

Buckingham Town 3rd 153-9 (N Norman 51, A Stratton 3-40), Horspath 3rd 155-4 (R Cooke 34, S Helps 3-31).

Oxford 5th 138-9 (T Ross 47no, N Linnel 4-25), Bledlow Village 2nd 127 (A Whitney 34, M Zia 6-21).

Division 8

Twyford 2nd 111 (A White 3-21), Abingdon Vale 3rd 102 (N Perna 6-44, A Gilder 4-23).

Stokenchurch 2nd 151 (T Plows 43no, D Simpson 3-13, L Anning 3-40), Aston Rowant 3rd 152-2 (G Hughes 65no, M White 64no).

Dinton 3rd 177 (P Reynolds 47, P Cutler 4-41), Banbury 4th 104 (P Devlin 4-27).

Didcot 2nd 127-9 (D Alderson 50, P Kankdani 33, S Cooper 5-23, G MacDonald 3-9), Great Brickhill 2nd 128-4 (A Ward 60).

Wallingford 2nd 146 (M Cox 51, G Adamson 3-12, C Smith 3-39), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 75 (R Prescott 5-13, R Hadland 3-22).

Division 9

Witney Mills 2nd 167-9 (D Sellman 45, G Stapleton 3-37), Brackley 2nd 117-9 (B Anderson 4-16, P Magnuson 3-42).

Great & Little Tew 3rd 184 (D Freeman 44, M Payne 3-7), Kimble 2nd 157-8 (A Rose 32, T Young 5-35).

Leighton Buzzard 3rd 194-7 (J Clark 53, J Raine 52no), Didcot 3rd 174-8 (S Bhat 56, R Sawhney 46, J Bishop 4-46).

Oxford Downs 3rd 182-6 (M Bibby 47, W Bibby 45, S Florey 31, R Florey 30), Oxford & Bletch. N 4th 70 (L Ramsdale 32, R Berryman 5-7).

Princes Risborough 2nd 168-9 (G Linger 41, J Kenworthy 3-43), Abingdon 4th 172-2 (A Batey 72, R Matthews 67no).

Division 10

Bicester & NO 4th 189-3 (J Head 61, D Clark 60no, I Hunter 31), Chearsley 2nd 165-7 (M Claridge 90, A Lazaruk 34no, D Clark 3-33).

Bledlow Village 3rd 124 (J Brown 3-11, G Patey 3-20), Thame 3rd 79 (J Spooner 5-39).

Tiddington 3rd 152 (C Goodman 43, M Mannering 5-32), Cumnor 4th 155-9 (D Ackland 100no, R Manning 5-59).

Shipton 3rd 147 (J Trevers 30, H Granger 3-28, M Slade 3-43), Didcot 4th 148-8 (J Hall 34, S Walker 5-46).

Challow & Childrey 3rd 96 (R Woodley 4-19, D Giles 4-38), Kingston Bagpuize 2nd 97-4 (A Tamplin 3-6).

Oxford 6th 227 (K Hafeez 68, J McQuaig 56, A Ali 4-51), Long Marston 3rd 75 (K Hafeez 5-23).

Send us your news, pictures and videos

Most read stories

Local Info

Enter your postcode, town or place name

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree