YOUTH FOOTBALL: Deadly Hunt bags a super treble

Josh Hunt smashed a hat-trick as Enstone strolled into the second round of the Giles Sports Under 15 Youth League Knockout Cup with an 11-1 comeback triumph at Ducklington.

Ben Jones had put the hosts in front.

Neil Spendlove, Shaun Kemp, Joey Lee and James Smith all netted doubles to complete Enstone’s tally.

Michael Bason scored all four goals in Witney Vikings Youth’s 4-1 home win against Marsh Gibbon in the second round of the Under 14 Knockout Cup. Mathew Wray replied.

Ducklington twice let slip the lead as they lost 3-2 at Launton Boys in the A League.

The visitors went ahead through Matthew Lock’s strike, only for Launton to level when Max Hines pressurised a defender to put through his own goal.

Zarius Edwards-Giraud gave Launton the lead, but Lock levelled.

But a spectacular 30-yard strike from Edwards-Giraud won it for Launton.

Eynsham Youth fought back to beat Bure Park Juniors 3-1 in the Under 11 Blue League.

Tom Dalton fired the visitors ahead, but goals from Dylan Butler (2) and sub Ryan Lewis-Green won it for Eynsham.

Felix Robertson scored a last-minute winner for Charlbury Town Youth as they edged to a 3-2 victory at home to Banbury United Youth Puritans in the Under 9 Green League.

Charlbury took the lead through a Luke Kelly, only for Banbury to go 2-1 up through a Callum Moon double.

Robertson equalised before hitting the winner.

Other scorers

Under 9 Green League: Charlbury Town Youth 3 (F Robertson 2, L Kelly), Banbury United Youth Puritans 2 (C Moon 2). Blue League: Banbury United Youth Spencer 4 (C MacDonald 3, T Ream), Chadlington 0.

Under 10 Red League: Hook Norton 7 (P Clifton 5, B Garner, E Fledderus), Chadlington Whites 4 (G Ogden 3, L Vay). White League: Grendon Rangers 0, Tower Hill Stars 10 (A Wyatt 3, J Wilts-Hanley 3, C Topping 2, M Tidy, L Leach).

Under 11 Blue League: Witney Vikings Youth All-Stars 1 (S Bryant), Banbury United Youth Puritans 4 (H Godden 2, J Fountain, T Sroda). Green League: Kingston Colts 4 (H Downie 2, G Wright, B Baxter), Stonesfield Strikers 1 (O Laughton).

Under 12 A League: Eynsham Youth 0, Bardwell 1 (C Dawson). C League: Easington Sports 1 (D Fong), Carterton Town 1 (L Felstead). D League: Brackley Athletic Jaffas 1 (B Lawton), Witney Vikings Youth 7 (C Hambon 2, E Barrett 2, T Davies, J Griffiths, O Rowles). C League: Easington Sports 1 (D Fong), Carterton Town 1 (L Felstead).

Under 14 Knockout Cup: Witney Vikings Youth 4 (M Bason 4), Marsh Gibbon 1 (M Wray). A League: Launton Boys’ 3 (Z Edwards-Giraud, og), Ducklington 2 (M Lock 2).

B League: Easington Sports 4 (O Hicks 2, L Meadows, E Baker), Clanfield 85 0.

Under 15 B League: Chipping Norton Town Swifts 6 (J Hester 2, J Howard 2, D Newman 2), Bicester Town Colts 0; Grendon Rangers 1 (R Scrivenor) Carterton Tn 9 (M Alam 6, T Oddy 2).

Comments

Comments are closed on this article.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree