HANNAH Hale finished fourth in the second round of the Oxford Mail Cross Country League at Carterton.
The Eynsham Roadrunner crossed in a time of 26mins 18 secs, just ahead of Ohemaa Powell, of Witney Roadrunners, who came eighth.
In the men’s race, Eynsham’s Daniel Lewis, Witney’s Sam Upton and Woodstock Harrier James Bolton crossed seventh, eighth and ninth respectively.
Witney’s Oscar Oweka won the under 11 boys race.
RESULTS
OXFORD MAIL CROSS COUNTRY LEAGUE – ROUND 2 – CARTERTON
Men (senior unless stated): 7 D Lewis (Eyn, V40) 31.45, 8 S Upton (Wit) 31.56, 9 J Bolton (Wds, V40) 31.59, 14 M Baker (Eyn) 32.38, 18 J Harrison (Wds) 33.04, 19 J Cox (Eyn, V40) 33.07, 22 R Storey (Eyn, V50) 33.12.
Women (senior unless stated): 4 H Hale (Eyn) 26.18, 8 O Powell (Wit) 27.05, 14 F Snare (Wit) 27.49.
Under 11 boys: 1 O Oweka (Wit) 5.27.
Under 11 girls: 5 M Sherwood (Wit) 5.54.
Under 9 girls & boys: 5 R Jones (Wit).
TEAM RESULTS
Men’s Div 1: 3 Eynsham A 260. Div 2: 1 Woodstock A 371. Div 3: 3 Eynsham B 805.
Women’s Div 1: 2 Witney A 68. Div 2: 2 Eynsham A 67.
INDIVIDUAL STANDINGS
MEN
Vet 40: 2 D Lewis (Eyn) 7, 3 J Bolton (Wds) 9.
Vet 50: 2 R Storey (Eyn) 22.
Under 11: 1 O Oweka (Wit) 1, 2 W Shayler (Wit) 2.
WOMEN
Senior: 2 J Webb (Wds) 3.
Vet 35: 2 L McAllister (Eyn) 8.
Vet 55: 1 K Bates (Eyn) 32.
TEAM STANDINGS
MEN
Senior – Div 1: 3 Eynsham A 569. Div 2: 1 Woodstock A 824. Div 3: 3 Eynsham B 1750.
WOMEN
Senior – Div 2: 1 Eynsham A 127, 3 Woodstock A 191.
CLUB SUBMITTED
Witney RR – Men: 8 S Upton 31.56, 52 C Colbeck (V40) 35.00, 71 A Lock (V50) 35.59, 107 C Ellis (V40) 37.43, 108 J Clark 37.48, T Clarke (V40) 38.53, 137 T Burkett (V50) 39.10, 149 G Le Good (V60) 40.09, 185 N Smith 43.46. Women: 8 O Powell (SL) 27.05, 14 F Snare (SL) 27.49, 46 J Hewlett (SL) 30.57, 47 S Howard (LV35) 31.04, 90 C Morley (LV45) 35.36, 92 S Reeve (LV45) 35.47, 93 J Le Good (LV55) 35.53, 95 J Ashton (LV55) 36.03, 98 L Jones (LV35) 36.07, 100 A Rouget (LV45) 36.11, J Gamage (LV45) 36.39, 111 V Hopkins (SL) 38.08, J Horsman (SL) 43.52. Under 15/17 girls: 27 H Howard (U15) 18.24. Under 13 girls: 16 O Gardiner 10.36, 17 L Sherwood 10.36. Under 11 boys: 1 O Oweka 5.27, 18 J Jones 6.05, 29 C Hudson 6.28, 38 J Hepworth 6.48, 39 C Ellis 6.53, 40 T Pollard 6.58, 42 Z Durkin 7.16. Under 11 girls: 5 M Sherwood 5.54, 16 E Blake 6.28, 25 B Jones 6.44, 27 M Cookson 6.51, 29 I Fox 6.54, 44 S Mckinnon 7.55. Under 9 girls & boys: 5 R Jones. Team – Women – Div 1: 2 Witney A.
OXFORD PARKRUN
Witney RR: 3 M Lock (1st S18) 17.54, 16 W Downey (3rd V35) 19.28, 26 C Gibbon (2nd V45) 20.22, 45 G Le Good (1st V65) 21.30, 68 T Burkett (V50) 22.31, 173 J Le Good (1st LV60) 26.52, 222 D Burkett (LV55) 29.12, 244 I Fowler (V50) 29.51, 304 J Abrams (1st V80) 34.48.
HARCOURT HILL PARKRUN
Witney RR: 26 R Clark (1st SL30, 3rd lady overall) 23.25.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here